Kupione buty okazały się wadliwe, a reklamacja została odrzucona? To stresująca sytuacja, ale nie jesteś bez szans. Znamy metody, jak skutecznie dochodzić swoich praw. Mnóstwo konsumentów rezygnuje z dalszych kroków, nie wiedząc, jak ważne jest zrozumienie przyczyn odrzucenia reklamacji. To pierwszy krok, aby odwrócić sytuację na swoją korzyść.

Masz prawo wiedzieć, na czym sprzedawca oparł swoją decyzję. Gdy uzbroisz się w tę wiedzę, będziesz mógł przygotować skuteczne odwołanie. Dowiedz się, jak to zrobić, gdzie zgłosić sprzeciw i jakie masz alternatywne metody dochodzenia sprawiedliwości. Nie daj się zbyć – ochrona konsumentów jest po Twojej stronie.

Co musisz wiedzieć? W skrócie

 • Zrozum przyczyny odrzucenia reklamacji butów
 • Analiza odpowiedzi sprzedawcy na twoją reklamację
 • Ocena czy reklamacja została złożona w odpowiednim terminie

Zrozum przyczyny odrzucenia reklamacji butów

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje ulubione buty, które zareklamowałeś z nadzieją na naprawę czy wymianę, stały się gwiazdami niechcianej sagi o nazwie „odrzucenie reklamacji”? No cóż, nie jesteś sam (i tu to małe pocieszenie). Przyczyn takiej sytuacji może być cała masa, czasami wręcz absurdalnie trywialna, jak choćby nieprzestrzeganie instrukcji konserwacji (a pamiętaj, kto z nas rzeczywiście czyta te wszystkie książeczkowe epopeje dołączone do pudełka?) czy nawet zewnętrzne uszkodzenia, na które trudno zwalić winę na producenta, nie wspominając już o przekroczeniu gwarancji.

Nie poddawaj się – prawo stoi po Twojej stronie, wystarczy tylko odpowiednio się uzbroić (i nie, nie mówię tu o tarczy i mieczu). Sprawdźmy razem, co mogło pójść nie tak i jak to teraz elegancko wyprostować. Zapraszam Cię więc na wyprawę po krainie przyczyn odrzucenia reklamacji, która byłaby zaskakująco pasjonującą historią, gdyby nie to, że jej bohaterem jesteś Ty i Twoje nieszczęsne obuwie.

Analiza odpowiedzi sprzedawcy na twoją reklamację

Analizując odpowiedź sprzedawcy na twoją reklamację, pierwsze co musisz zrobić, to przeanalizować, na jakiej podstawie została ona odrzucona. Sprzedawca zobowiązany jest podać konkretne przyczyny, które muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Czyżby stwierdzono, że wada obuwia jest wynikiem normalnego zużycia? A może przedsiębiorca próbuje przekonać Cię, że to twoja nieprawidłowa eksploatacja jest przyczyną problemu (co czasami bywa dość naciąganym argumentem)? W dokumencie, który otrzymałeś, powinny być też jasno określone dalsze możliwości działania, np. skierowanie towaru na dodatkową ekspertyzę u niezależnego rzeczoznawcy.

Pamiętaj, w sporze ze sprzedawcą masz pełne prawo dochodzić swoich roszczeń. Jeśli uznasz, że odpowiedź nie ma sensu lub jest ewidentnie niezgodna z twoim doświadczeniem jako konsumenta (te buty po prostu nie powinny się zepsuć po dwóch tygodniach noszenia!), warto napisać odwołanie. Daj wyraz swojemu niezadowoleniu, przedstawiając własne argumenty i ewentualnie pomocnicze dokumentacje, na przykład opinię niezależnego eksperta potwierdzającą wadę produkcyjną zakwestionowanego obuwia.

Wskazówka: Zawsze zachowuj kopię złożonej reklamacji i otrzymanych odpowiedzi – to twoje dowody w ewentualnym dalszym postępowaniu!

Gdy analizujesz odpowiedź, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych punktów:

 • Czy sprzedawca podał konkretną przyczynę odrzucenia reklamacji?
 • Czy przyczyna odrzucenia jest obiektywna i można ją zweryfikować?
 • Czy odpowiedź zawiera informacje o dalszym postępowaniu i twoich prawach?

Ocena czy reklamacja została złożona w odpowiednim terminie

Sprawa terminowości w złożeniu reklamacji to kluczowy moment, o którym nie można zapomnieć. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że masz dokładnie 2 lata na zgłoszenie wady zakupionego towaru, licząc od momentu jego odbioru, ale pamiętaj – pierwsze sześć miesięcy ma tu swoją specjalną moc. W tym czasie to na sprzedawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że towar był bez wad w momencie zakupu. Jeśli zatem po pięciu miesiącach od zakupu zauważyłeś pęknięcie na podeszwie, spokojnie, Twój ruch jest w pełni zasadny.

Teraz przechodzimy do sedna – jeśli reklamacja została odrzucona, pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest właśnie termin jej złożenia. Zgodnie z prawem, powinnaś/powinieneś złożyć reklamację zaraz po wykryciu wady, ale nie przekraczając tych słynnych dwóch lat. Jeżeli reklamację złożono powiedzmy po roku, Sprzedawca moim zdaniem nie ma podstaw do zarzutu spóźnienia. Co innego, gdybyś przyszedł z zepsutymi butami po dwóch latach i jednym dniu – tu niestety sprawa jest przegrana na starcie.

Wskazówka: Sprawdź dokładny czas zakupu i moment zauważenia wady. Zachowuj wszystkie paragony oraz wszelką korespondencję ze sprzedawcą, aby ewentualnie móc to udokumentować.

 • Sprawdź datę zakupu – masz na to 2 lata!
 • Czy zgłosiłeś/aś wadę w ciągu 6 miesięcy od zakupu? – to mocna pozycja!
 • Zachowuj dowody zakupu i dokumentuj wady – to zawsze ułatwia procedurę reklamacyjną.

Jak napisać odwołanie od nieuznanej reklamacji?

Zrozum przyczyny odrzucenia reklamacji butów. W odwołaniu musisz precyzyjnie odpowiedzieć na te argumenty. Na początek wyjaśnij sytuację, podając datę zakupu, opis problemu i datę złożenia pierwszej reklamacji. Oto kilka kroków, które warto uwzględnić:

 • Wymień konkretne zarzuty sprzedawcy i odnieś się do nich, używając prostego języka.
 • Dołącz dowody (np. zdjęcia uszkodzonych butów, opinię biegłego rzeczoznawcy).
 • Przypomnij o swoich prawach konsumenckich wynikających z ustawy o prawach konsumenta.
 • Wymień swoje oczekiwania (np. naprawa obuwia, wymiana na nowe, obniżenie ceny).

Wskazówka: Jeśli sprzedawca nie uznał wady fabrycznej, warto załączyć ekspertyzę potwierdzającą wadliwość produktu.

Pod koniec odwołania wskaż, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany, jesteś gotowy zwrócić się o pomoc do rzecznika konsumentów lub skierować sprawę na drogę sądową.

Gdzie zgłosić odwołanie od odrzuconej reklamacji? Wysyłaj pismo do miejsca, gdzie składałeś pierwszą reklamację. Ewentualnie, jeżeli sprawa się komplikuje, warto pomyśleć o rzeczniku konsumentów lub alternatywnych metodach rozwiązywania sporów, takich jak mediacje czy polubowny sąd konsumencki.

Gdzie zgłosić odwołanie od odrzuconej reklamacji?

Zacznij od zrozumienia, dlaczego Twoje żądanie zostało odrzucone. Czytając odpowiedź sprzedawcy na Twoją reklamację butów, znajdziesz wskazówki co poprawić w odwołaniu. Następnie, napisz odwołanie od nieuznanej reklamacji – upewnij się, że jest ono konkretne, zawiera odpowiednie argumenty i w razie potrzeby dołącz dowody. 

Gdy masz już gotowe pismo, zgłoś się z nim bezpośrednio do sprzedawcy, który odrzucił Twoją reklamację. Jeśli ta droga zawiedzie, warto poszukać wsparcia u rzecznika konsumentów w Twoim mieście lub skorzystać z pomocy powiatowego (miejskiego) inspektora Inspekcji Handlowej. 

Jeśli i to nie przyniesie efektów:

 • Rozważ mediacje lub
 • Skieruj sprawę do sądu polubownego przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej.

Pamiętaj, czasami warto sięgnąć po pomoc prawą – obniżenie ceny lub zwrot pieniędzy mogą być bliżej, niż myślisz!

Wskazówka: Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, masz prawo do odwołania od odrzuconej reklamacji w ciągu 14 dni od daty otrzymania odpowiedzi od sprzedawcy. Nie przegap tego terminu!

Alternatywne sposoby dochodzenia swoich praw

Stoisz na tym niezbyt przyjemnym zakręcie, gdzie Twoje skarpetki widzą więcej niż powinny, bo reklamacja butów właśnie wylądowała w koszu sprzedawcy z głośnym „nie”. Masz prawo czuć się rozczarowany, ale hey, nie jesteś bezbronny! Istnieją alternatywne metody, które pozwolą Ci wywalczyć to, co jesteś winien – a mianowicie buty, które wytrzymają więcej niż pierwszą kałużę.

Możesz poczuć się jak Prawdziwy Detektyw w poszukiwaniu sprawiedliwości konsumenckiej, kiedy ruszysz w ten nowy obszar możliwości (jakże emocjonujący!). Arbitraż konsumencki, mediacje, a może rzut oka na internetowe fora? Ta droga może być nawet ciekawsza od serialowych intryg! Więc zanim odpuścisz, zastanów się, co jeszcze masz w zanadrzu.

Ruszajmy razem na łowy za tymi opcjami, które odpowiedzą na Twoje pytanie: „Co teraz?”.

Mediacje z przedsiębiorcą jako sposób polubownego rozwiązania sporu

Gdybyś kiedykolwiek miał problem z odrzuconą reklamacją butów (które naprawdę trzeba było wymienić lub naprawić), mediacje z przedsiębiorcą mogą być dla Ciebie ratunkiem. To opcja dla tych, którzy wierzą w dialog i szukają mniej konfrontacyjnej drogi niż sąd powszechny. Otóż, mediacje polegają na tym, że Ty i sprzedawca, którego nie można przekonać o słuszności reklamacji, spotykacie się z neutralnym mediatorem. To taki gość (albo dziewczyna), który zna się na przepisach i potrafi wysłuchać obu stron, ale najważniejsze—pomoże Wam znaleźć wspólny język. 

(Co ciekawe, statystyki pokazują, że mediacje kończą się sukcesem w aż 80% przypadków!), a przecież to oznacza, że większość konfliktów można rozwiązać polubownie. Dzięki mediacjom możesz oszczędzić też swoje nerwy i czas, bo zazwyczaj sprawa jest załatwiana szybciej niż w tradycyjnej drodze prawnej. No i jeszcze jedna kwestia – mediacje są tansze niż batalia sądowa. Więc jeśli możesz, daj szansę tej metodzie. 

Możesz spodziewać się, że:

 • W krótkim czasie (często w ciągu kilku tygodni) dowiesz się, czy sprawa ruszy z miejsca.
 • Mediator postara się wypracować kompromis uwzględniający interesy obu stron – być może dostaniesz nowe buty albo zwrot pieniędzy, albo jakaś inna forma satysfakcji.

Wskazówka: Przed sesją mediacji przygotuj wszystkie argumenty i dowody, które uzasadniają Twoją reklamację. Lepiej przekonać sprzedawcę za pomocą konkretnych faktów niż emocji. Pamiętaj też, że wynik mediacji to nie tylko czysty zysk materialny, ale i wartość dodana w postaci doświadczenia i nauki asertywnego dochodzenia swoich praw.

Odwołanie się do stałego polubownego sądu konsumenckiego

Masz problem z odrzuconą reklamacją butów i nie wiesz, co dalej? Czasem dyskusja ze sprzedawcą może być jak bieganie w kółko bez celu. Ale mam dla Ciebie ciekawe wyjście z patowej sytuacji – stały polubowny sąd konsumencki. Tu nie tylko unikniesz wydłużonych procedur sądowych, ale i zaoszczędzisz na kosztach, bo takie rozstrzygnięcie sporu jest dla Ciebie bezpłatne (tak, tak – portfel może odetchnąć z ulgą). Gdy zapadnie decyzja, sprzedawca, wbrew poprzedniej odmowie, może jednak ustąpić i zrealizować twoje żądania.

Wiesz dlaczego to może być strzał w dziesiątkę? Polubowny sąd konsumencki działa na zasadach nieco innych niż klasyczne sądownictwo. Przykładowo, rozpatrują twoją sprawę eksperci od konkretnych branż, a posiedzenia często odbywają się zdalnie, co jest wygodne i oszczędza czas. Jedziemy zatem z procedurą – najpierw napiszesz odpowiednie odwołanie od decyzji sprzedawcy. Pamiętaj o jasnym przedstawieniu faktów i podstaw swojego roszczenia. Do odwołania dokładasz dokumenty, które pomogą w ocenie sprawy, np. paragon, wynik ekspertyzy, korespondencję ze sprzedawcą. 

 • Upewnij się, czy Polubowny Sąd Konsumencki zaakceptuje twoją sprawę; różnie bywa w zależności od kwoty sporu czy jego rodzaju.
 • Zgłosić odwołanie możesz do sądu właściwego dla miejsca siedziby przedsiębiorcy albo tam, gdzie zawarto umowę.
 • Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów daje ci 30 dni na złożenie odwołania, licząc od dnia otrzymania odpowiedzi z firmy na twoją reklamację – więc nie śpij na laurach!

Wskazówka: Przed składaniem odwołania do stałego polubownego sądu konsumenckiego warto przeanalizować stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie znajdziesz przykładowe wnioski do wypełnienia oraz szczegółowe informacje na temat postępowania przed polubownymi sądami konsumenckimi. To może znacznie ułatwić ci całą procedurę!

Kiedy warto złożyć sprawę w sądzie powszechnym

Gdybyś doświadczył(oś) sytuacji, w której twoja reklamacja butów została odrzucona przez sprzedawcę, a wiesz, że masz rację, warto pomyśleć o złożeniu sprawy w sądzie powszechnym. Sąd jest opcją, gdy wszelkie próby polubownego rozwiązania problemu (na przykład przez mediacje czy odwołanie się do rzecznika praw konsumenta) okazały się nieskuteczne. Wartościowe jest też, gdy masz na pokładzie opinię rzeczoznawcy, który stwierdził wadę towaru. To właśnie takie mocne dowody mogą przeważyć szalę zwycięstwa na Twoją stronę. 

Zanim jednak rozważysz drogę sądową, warto zastanowić się nad potencjalnymi kosztami i czasem, jakie pochłania taki proces. Dochodzenie swoich roszczeń w sądzie to nie spacer po parku – to często długotrwała batalia, podczas której musisz być przygotowany na ciągłą wymianę pism, możliwość pojawienia się na rozprawach i być może, konieczność zapłaty za porady prawne.

W przypadku, gdy decyzja zapadnie na Twoją korzyść, zazwyczaj (ale nie zawsze) to sprzedawca ponosi koszty procesu. Pamiętaj jednak, żeby przed złożeniem pozwu dokładnie przeanalizować sprawę i sprawdzić:

 • Czy reklamacja butów została złożona w terminie rękojmi (czyli zazwyczaj w ciągu 2 lat od zakupu)?
 • Czy masz wystarczające dowody na potwierdzenie wady towaru?
 • Czy możesz liczyć na poradę prawną, która nie zrujnuje Twojego budżetu?

Wskazówka: Zanim wystąpisz na drogę sądową, warto skorzystać z darmowej pomocy prawnej oferowanej przez niektóre instytucje konsumenckie oraz zorientować się czy Twoje ubezpieczenie nie zawiera opcji pokrycia kosztów prawnych związanych z ochroną praw konsumenta.

O co jeszcze może walczyć konsument po odrzuceniu reklamacji?

Znasz to uczucie, kiedy wydajesz ciężko zarobione pieniądze na nowe buty, a w zamian dostajesz towar, który po krótkim czasie rozpada się w rękach? No i oczywiście sklep w najlepsze twierdzi, że to Twoja wina. Ale nie przegrywaj walki o swoje prawa tak łatwo! Nawet jeśli początkowa rundka z reklamacją poszła nie po Twojej myśli, to wciąż masz sporo asów do wyjęcia z rękawa. No więc, zaczynamy od lewej, bądź gotów na to, że czasami konieczne będzie powołanie się na konkretne artykuły prawne albo nawet wizyta u specjalisty od prawa konsumenckiego (brzmi groźnie, ale wierzę, że dasz radę!).

Chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, by nie dać się zbyć? No to zaczynamy – skup się, to będzie coś, co z pewnością przyda Ci się w tej nierównej walce o sprawiedliwość.

Prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy

Kiedy Twoja reklamacja butów zostanie odrzucona, nie musisz od razu myśleć o sadzie czy biurze rzecznika konsumentów. Możesz skorzystać z prostego sposobu, jakim jest odstąpienie od umowy. Pamiętaj, masz na to 14 dni od dnia zakupu, jeżeli kupowałeś zdalnie (np. przez internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa. I co ważne – nie musisz podawać żadnego powodu. Nawet jeśli sprzedawca będzie niechętny, przepisy są po Twojej stronie, a zwrot pieniędzy powinien nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 14 dni od zgłoszenia.

Wskazówka: przed odstąpieniem od umowy warto sprawdzić, czy produkt rzeczywiście spełnia warunki zwrotu – nie był używany poza wypróbowaniem, ma oryginalne opakowanie i wszystko to, co otrzymałeś w zestawie.

Oto co warto zrobić, aby zwrot przebiegł gładko:

 • Poinformuj sprzedawcę o odstąpieniu od umowy na piśmie – to może być nawet e-mail.
 • Zwróć towar kompletny i w nienaruszonym stanie.
 • Zachowaj dowód nadania paczki, może się przydać, jeśli sprzedawca będzie zwlekał z zwrotem środków.

Zdołałem kiedyś odzyskać pieniądze za buty, które okazały się niewygodne po dokładniejszym wypróbowaniu w domu. Szczerze mówiąc, proces był bezbolesny, a sprzedawca przestrzegał terminów zwrotu – wystarczyło tylko kilka kliknięć, aby zainicjować procedurę zwrotu. Oczywiście, każdy sklep ma swój regulamin i proces może się nieco różnić, ale pamiętaj, że w zakresie odstąpienia od umowy, to prawo konsumenckie dyktuje warunki, a nie polityka sklepu.

Możliwość żądania obniżenia ceny obuwia z wadą

Chyba każdy z nas, kto choć raz starał się uzyskać zadośćuczynienie za nabyty towar wadliwej jakości, wie jak frustrujące może być odrzucenie reklamacji przez sprzedawcę. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji, nie mów od razu „pas”! Masz prawo żądać obniżenia ceny obuwia, które posiada wady. Możliwość ta wynika bezpośrednio z przepisów dotyczących rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanych – przysługuje Ci ona nawet w sytuacji, kiedy sprzedawca uważa, że Twoje zastrzeżenia co do jakości butów są bezpodstawne. 

Pamiętaj, że żądanie obniżenia ceny butów to również swoista sztuka negocjacji. Istotne jest, byś miał na uwadze, że obniżenie ceny powinno być proporcjonalne do skali wady. (Jeżeli, powiedzmy, obcasy w nowych butach są słabo przymocowane, to jednak nie oznacza to jeszcze, że należy Ci się 50% zniżki na parę, prawda?). Podkreśl swoje argumenty, wskazując dokładnie, na czym wada polega, i jak wpływa ona na komfort oraz funkcjonalność użytkowania butów. Jeśli sprzedawca będzie nieugięty, zawsze możesz również skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów lub skierować sprawę na drogę sądową.

Wskazówka: Kiedy negocjujesz obniżenie ceny, warto zebrać jak najwięcej dowodów na poparcie swojego stanowiska. Możesz nawet zasięgnąć opinii niezależnego rzeczoznawcy – będzie to mocny argument w rozmowach ze sprzedawcą.

Posiadasz wiele ścieżek do wyboru, jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw:

 • Rozmowa bezpośrednio ze sprzedawcą w celu negocjacji obniżenia ceny
 • Pomoc rzecznika konsumentów w przypadku utrudnień
 • Drogę sądową, jeżeli inne metody zawiodą

Zawsze też warto zastanowić się, czy czas i energia, jaką musisz włożyć w boje z przedsiębiorcą, są warte potencjalnych korzyści, jakie możesz uzyskać. Czasem lepszym wyborem jest polubowne rozwiązanie sporu, względnie wybór innego producenta w przyszłości, który ceni sobie relacje z klientami.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę odwołać się od decyzji odrzucenia reklamacji?

Tak, masz prawo do odwołania się od decyzji odrzucenia reklamacji. Możesz poprosić sprzedawcę o uzasadnienie swojej decyzji i przygotować skuteczne odwołanie, opierając się na zebranych dowodach i przepisach prawa konsumenckiego.

Gdzie mogę zgłosić sprzeciw wobec odrzucenia reklamacji?

Możesz zgłosić sprzeciw wobec odrzucenia reklamacji bezpośrednio do sprzedawcy, a w przypadku braku satysfakcjonującej odpowiedzi, skorzystać z pomocy organizacji konsumenckich lub skierować sprawę do sądu konsumenckiego.

Jakie są alternatywne metody dochodzenia swoich praw jako konsument?

Alternatywne metody dochodzenia swoich praw jako konsument obejmują skorzystanie z mediacji lub arbitrażu, a także skierowanie sprawy do sądu. Możesz również skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie konsumenckim.

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 6 Średnia: 4.7]