Japońska reprezentacja piłkarska otrzymała od FIFA walkower 3:0 z powodu niedoszłego meczu z Koreą Północną w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2026. O decyzji FIFA poinformował azjatycki organ piłkarski, co gwarantuje Japonii awans do następnej fazy kwalifikacji. Spotkanie to zostało zaplanowane na 26 marca i miało się odbyć w Pjongjangu, stolicy Korei Północnej.

Jednak, zaledwie pięć dni przed terminem, władze Korei Północnej wycofały swoje przyjęcie roli gospodarza, podając jako przyczynę niemożność organizacji meczu. Media nieoficjalnie sugerowały, że decyzję taką podjęto z obawy przed wzrostem zakażeń paciorkowcami w Japonii. Obydwa kraje nie podtrzymują ze sobą relacji dyplomatycznych od wielu lat.

FIFA wcześniej zakomunikowała, że mecz nie zostanie rozegrany i nie będzie przełożony z powodu napiętego międzynarodowego harmonogramu piłkarskiego. W pierwszym spotkaniu tych reprezentacji, rozegranym w Tokio, zwyciężyła drużyna gospodarzy, wynikem 1:0.

„Wyjaśniono nam decyzję Komisji Dyscyplinarnej FIFA, która przyznała nam walkower 3:0 po meczu z Koreą Północną” – poinformował Japoński Związek Piłki Nożnej (JFA). Selekcjoner Japonii, Hajime Moriyasu, skomentował wydarzenia, podkreślając, że stracono cenną szansę na sportową konkurencję, ale wyraził radość z powodu postępu w kwalifikacjach mistrzostw świata.

Przy analizie tabeli grupy B po czterech kolejkach, Japonia prowadzi z maksymalną ilością punktów – 12. Syria znajduje się na drugim miejscu z 7 punktami, Korea Północna jest trzecia z trzema punktami, a Mjanma jest na czwartym miejscu, posiadając jeden punkt.

Źródło: https://eurosport.tvn24.pl/pilka-nozna/eliminacje-ms-azja/2026/eliminacje-mistrzostw-swiata-2026.-fifa-przyznala-japonii-walkower-za-nierozegrane-spotkanie-z-korea_sto10084756/story.shtml

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 1 Średnia: 5]