Projekt „Ghostbusters” miał na celu nieuczciwe zdobycie przewagi nad konkurencją, a dokumentacja sądowa ujawniła, że Facebook mógł szpiegować użytkowników Snapchata. Meta, czyli spółka-matka Facebooka, była podejrzewana o stosowanie różnych praktyk wobec konkurencji, a kalifornijski sąd federalny przedstawił dokumenty sugerujące takie działania w kontekście Snapchata. Sądowa dokumentacja stała się dostępna dzięki sprawie opisanej przez Benchmark.pl, gdzie grupa konsumentów złożyła pozew zbiorowy przeciwko Mecie.

W dokumentach znaleziono e-mail Marka Zuckerberga z dnia 9 czerwca 2016 roku, w którym sugeruje on konieczność znalezienia nowych metod analizy Snapchata, zważywszy na używane przez nich szyfrowanie komunikacji. CEO Facebooka stwierdził: „Za każdym razem, gdy ktoś zadaje pytanie dotyczące Snapchata, odpowiedź jest zwykle taka, że ponieważ ich ruch jest szyfrowany, nie mamy żadnych analiz na ich temat. Biorąc pod uwagę, jak szybko się rozwijają, ważne wydaje się znalezienie nowego sposobu na uzyskanie wiarygodnych analiz na ich temat. Być może będziemy musieli wykonać panele lub napisać niestandardowe oprogramowanie. Powinieneś dowiedzieć się, jak to zrobić”.

Z informacji podanych na Benchmark.pl wynika, że Facebook miał pomysł na obchodzenie szyfrowania Snapchat za pomocą planu In-App Action Panel (IAPP), który przewidywał „przechwytywanie i deszyfrowanie” danych. Projekt, opracowany przez zespół Onavo – spółkę nabytą przez Facebooka w 2013 roku – polegał na wykorzystaniu zestawów instalacyjnych dla systemów Android i iOS do monitorowania ruchu z wybranych subdomen. Odkryte dokumenty zawierały e-mail, w którym pisano: „Mamy teraz możliwość mierzenia szczegółowej aktywności w aplikacji na podstawie analizowania danych analitycznych Snapchata [sic] zebranych od zmotywowanych uczestników programu badawczego Onavo”. Dodatkowo, serwis ujawnił, że Facebook zamierzał rozszerzyć swoje działania na użytkowników platform Amazon i YouTube w ramach rozwijanego projektu „Ghostbusters”.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/technologie/facebook-szpiegowal-uzytkownikow-snapchata-sad-ujawnil-dowody/3sw8x8m

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 1 Średnia: 5]